Hrozí zdražení benzínu? Izraelsko-íránský konflikt hýbe cenami ropy i v Česku

 Hrozí zdražení benzínu? Izraelsko-íránský konflikt hýbe cenami ropy i v Česku

Napětí na Blízkém východě se začíná odrážet i v peněženkách řidičů. Ozbrojený střet mezi Izraelem a Íránem totiž okamžitě otřásl světovým trhem s ropou – a s ním i cenami pohonných hmot.

Útok na Írán spustil cenovou vlnu

Dne 13. června 2025 Izrael podnikl vojenský úder na íránská zařízení, což okamžitě vyvolalo skokovou reakci na trzích. Cena severomořské ropy Brent vzrostla během několika hodin o více než 7 %, až na více než 75 dolarů za barel. Ještě ten den se její cena vyšplhala až k 78 dolarům – nárůst přibližně o 13 %. I americká ropa WTI zaznamenala podobný skok. Trhy se obávají další eskalace konfliktu, a to v citlivém regionu, kterým denně proudí pětina světové ropy.

Hrozí ceny přes 150 dolarů za barel?

Ekonomové a analytici varují, že pokud by došlo k narušení přepravy ropy přes Hormuzský průliv – strategickou námořní cestu mezi Íránem a Ománem – mohly by ceny ropy výrazně překonat hranici 150 dolarů za barel. Tento scénář předpovídá například analytický tým banky ING.

Zvýšené ceny ropy by podle německého institutu DIW Berlin mohly mít negativní dopad na evropské domácnosti i ekonomiku, a to prostřednictvím snížené kupní síly a vyšších nákladů na mobilitu i výrobu.

Dopady pocítí i čeští řidiči

Vzhledem k tomu, že Česká republika je zcela závislá na dovozu ropy, ovlivňuje každý výkyv na světových trzích také tuzemské ceny benzínu a nafty. I malý posun v ceně ropy se tedy může rychle promítnout do koncových cen na čerpacích stanicích. Analýza serveru News.com.au uvádí, že každé zdražení o 10 dolarů za barel může vést k růstu cen pohonných hmot o 10–15 centů na litr, což při přepočtu znamená nárůst o několik desítek haléřů i v českém kontextu – a to bez započtení dalších poplatků a daní.

Krátkodobý šok, nebo trvalý růst?

Odborníci z Goldman Sachs předpokládají, že pokud se situaci podaří uklidnit diplomatickou cestou, můžeme očekávat cenové výkyvy v řádu dnů až týdnů, po kterých by se trh mohl stabilizovat. Pokud by ale došlo k blokádě Hormuzského průlivu nebo se do konfliktu zapojily další země, hrozí dlouhodobý a výrazný růst cen – jak surové ropy, tak finálních paliv.

Shutterstock

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *